Muzyka

Recenzja GARS – „Gruzy absolutu, rewizja symboli” (2012)

Przez w dniu 30/09/2013

W końcu pojawił się ktoś, kto nie boi się wykrzyczeć tego co boli rodowitego Polaka. Mówię tu o trójmiejskim zespole GARS. Zespół to kwintesencja post hardcorowego grania  z tekstami pełnymi znaczeń i odniesień do wydarzeń, które dotknęły Polskę przez wiele lat.
Sama okładka do mnie nie trafia, nie zachwyca, ale to akurat jest mało ważne przy tym co kryje w sobie krążek. Żaden utwór na płycie nie ma słownego tytułu, w zamian za to są cyfry/ daty które mogę się domyślić mają odniesienie do historycznych wydarzeń. Co do warstwy muzycznej – jest depresyjnie, ciężko, przytłaczająco. Kapela pokazała tutaj swoją wściekłość na to co spotkało nasz kraj. Słychać tutaj cierpienie, żal, próby walki z wrogiem. Momentami przypomina mi to teksty punkowych kapel, które też starały się walczyć z systemem jak np. Dezerter. To co mnie zachwyciło to sposób przekazu. Dużo screamów, nie przesadzone riffy, bardzo dynamiczna perkusja. Z pewnością panowie reprezentują inteligentne granie. Nie jest to muzyka do relaksu. GARS zmusza do myślenia, mało która kapela porusza tematy wojny czy konfliktów wewnętrznych. Jedyne co może przeszkadzać to, że wszystkie utwory są do siebie bardzo zbliżone i podobne. Jeśli rozkładać kompozycje na czynniki pierwsze to najlepsze utwory dla mnie to na bank „111111” z gościnnym śpiewem Marzeny Drzeżdżon (wokalistka Empire) oraz „260112”, którego tekst idealne pokazuje to co dzieję się teraz:

„Alterglobaliści wszystkich państw,
Alterglobaliści wszystkich narodów,
Alterglobaliści wszystkich miast,
Alterglobaliści wszystkich zawodów, 
 

podnieście się
podnieście (sztandar)

Mieszkańcy domów na kredyt
Wyguglujcie mądre słowa,
Napiszcie manifest w łordzie,
Ogłoście wszystko na fejsbuku.
Wgrajcie muzykę w ajpody,
Zwołajcie wiec przez ajfony,
Wszyscy ubierzcie adidasa,
A na wiec zabierzcie prowiant nestle
I sztandar mejd in czajna.”
Ogółem płytę polecam nawet dla wymagających słuchaczy. Sama płytę przesłuchałam już wielokrotnie i coraz bardziej zaczynam ją czuć i rozumieć przekaz jaki niesie ze sobą.

TAGI
PODOBNE WPISY