Podróże

Interaktywne Muzeum Państwa Krzyżackiego w Działdowie

Przez w dniu 06/11/2013

W Działdowie, mimo nie zbyt dużej odległości od Olsztyna, nie miałam okazji być. Aż do teraz. 13 sierpnia 2013 odbyło się oficjalne otwarcie interaktywnego muzeum Państwa Krzyżackiego, na którym z przyczyn festiwalowych nie mogłam być, ale nadrobiłam to. Czym wyróżnia się to muzeum na tle innych?

Otóż wykorzystano tutaj aktywną formę edukacji na temat przeszłości, wykorzystując nowoczesne techniki przekazu. Możemy znaleźć dotykowe ekrany, projekcje w formie 3D, a także w tzw. rzeczywistości rozszerzonej pokazujące dzieje zakonów rycerskich, makiety zamków, animacje zarówno bitew jak i maszyn oblężniczych, strategie wojen, życie codzienne w średniowiecznym zamku czy mieście. Do tego dochodzą zabytki z dziejów Działdowszczyzny oraz terenów Państwa Krzyżackiego.

Na piętrze, które jest pierwszym przystankiem przy zwiedzaniu znajduje się główna ekspozycja, która została podzielona na pięć sal.W pierwszej dowiadujemy się o historii powstania i ekspansji Państwa Krzyżackiego. W kolejnej o życiu codziennym Zakonu. Trzecia sala poświęcona jest technice wojskowej. Sala czwarta w całości poświęcona jest bitwie pod Grunwaldem oraz schyłkowi Państwa Krzyżackiego. Ekspozycja w sali piątej to przede wszystkim materiały audiowizualne. Mi najbardziej podobała się sala gdzie po przyłożeniu tablicy z rysunkiem maszyny do kamery ona pokazywała się w 3D na ekranie.

Na poddaszu zostały zorganizowane stanowiska głównie dla dzieci, ale ja i M. też tam się super bawiliśmy. Można wirtualnie ubrać się w ubiór z epoki i wysłać zdjęcie na swojego maila, zrobić zdjęcie w celi, skorzystać z „hełmu” projekcyjnego, który ukazuje rzeczywistość świata z epoki, powalczyć na miecze, czy ułożyć puzzle.

Wizyta w muzeum jest nieodpłatna i czynne jest od wtorku do piątku w godzinach 10 – 17 oraz w soboty od 10 do 16. Mam nadzieję, że chociaż trochę zachęciłam Was do odwiedzenia tego miejsca.

Poniżej jeszcze kilka zdjęć z tej wizyty.

 

 

TAGI
PODOBNE WPISY