Muzyka

Recenzja CARCASS – „Surgical Steel” (2013)

Przez w dniu 19/11/2013
 
Rok 2013, to  rok wypełniony wspaniałymi nowymi wydawnictwami metalowymi. Mamy świeżutki Motörhead dający kopa przy jeździe autem, przenikliwe i bardzo poruszające Blindead, przejmujące Tides From Nebula czy pełne humoru i dobrych kwików Porky Vagina. W końcu dochodzimy do długo wyczekiwanego albumu (17 lat czekania) zespołu Carcass  „Surgical Steel”. Pewnie myślicie, że najlepsze wymieniam na końcu. Otóż prawda jest zupełnie inna.

Długo myślałam czy w ogóle napisać recenzję z tego krążka. Było mnóstwo słuchania, myślenia, w końcu stwierdziłam, że mojej jednej z ulubieńszych kapel nie może zabraknąć na blogu. Niestety mimo dużej sympatii do zespołu, ta płyta nie jest tym na co czekałam. 
Na początek plusy ( nie będzie tego za wiele).  Pierwsza rzecz i chyba najważniejsza to, że zespół powrócił z martwych i koncertują, duuużo koncertują ( miałam okazję zobaczyć ich na Brutal Assault 2013 o czym tu wspominałam). Wokal Jeffa Walkera jak najbardziej na poziomie, z lekką chrypą, słychać zacięcie w głosie. Bezbłędne techniczne solówki, które są zawarte w każdym utworze. No i na tym koniec. Dochodzimy do minusów. Niby wszystko ładnie, czysto, ale pokuszę się o stwierdzenie, że wszystko to jest nudne, monotonne. Brakuje mu polotu. Z pewnością takie granie znajdzie swoich zwolenników, ale to nie klimat „Necrotism” czy nawet „Heartwork” Brakuje tutaj prawdziwej bomby, hitu, czegoś dzięki czemu będziemy zbierać mózg ze ściany. Dla mnie nie było nawet efektu tupania nogi. Ten album to próba udowodnienia, że dziadki jeszcze mogą, jeszcze się liczą w światku metalowym. Jak na taki długi okres stagnacji, mogli to lepiej wymyślić, lepiej zagrać. Jest to po prostu bezbłędny, bardzo zachowawczy twór. Więcej tu klasycznego rock’n’rolla niż dobrze znanego death metalu.
Mimo nie trafionej jak dla mnie płyty, Carcass nadal będzie mi bliskie i zawsze chętnie będę do niego wracać. A co do „Surgical Steel”… nie sądzę by czas, czy ilość przesłuchania płyty zmieniło moje zdanie.

                                                                                   

TAGI
PODOBNE WPISY