Smile life

8 ciekawostek o szynszylach

Przez w dniu 06/03/2014

Tak zagłębiłam się w świat muzyki, że zapomniałam wspomnieć coś o szynszylach. To jedyny rodzaj postów, który nie ma nic wspólnego z muzyczną stroną bloga. Jako, że mam mojego Franka od pół roku, cały czas się uczę by udogodnić mu życie i by było mu jak najlepiej. Na dziś wybrałam ciekawostki związane z tym gatunkiem. Mam nadzieję, że zainteresują nie tylko posiadaczy tych puchatych zwierzątek.


1. Szynszyle pochodzą z Chile i jako pierwsi docenili je Indianie Chincha. A dokładniej upodobali sobie ich futra, z których robili wierzchnie okrycia. Ich nazwa pochodzi właśnie od nazwy owych odkrywców.

2. Zęby szynszyli rosną im całe życie. Mogą rosnąć nawet do 12cm rocznie, dlatego trzeba dbać by Wasze zwierzątko miało je na czym ścierać np. gałęzie.

3. Szynszyle mają najdelikatniejsze futro ze ssaków lądowych. Jego gęstość spowodowana jest tym, że z jednej cebulki wyrasta 50-80 włosów, a w przypadku ludzi z jednej cebulki wyrastają 2-3 włosy. Jak widzicie jest duuuża różnica.

4. Stają się dojrzałe płciowo po skończeniu 8 miesięcy życia. Jeśli nie odzieli się samców od samic w jednym miocie to mogą zacząć ze sobą kopulować. Dla samic może się to skończyć tragicznie, ponieważ ich ciałka nie są jeszcze w pełni wykształcone by zachodzić w ciąże.

5. Szynszyla może skoczyć na ponad sześć metrów wysokości. To oznacza, że mogą łatwo dotrzeć do górnej części lodówki!

6. Zwierzątka te mają taki sam zakres słuchu co ludzie. Słyszą te same tony i dźwięki, ale przez wielkość uszu, mają ten narząd bardziej wrażliwy od naszego.

7. Trawią pokarm dwa razy. Ich pokarm przechodzi przez układ pokarmowy i jest wydalany do ponownego spożycia. Tak samo jest u królików i świnek morskich. Dlatego nie dziwcie się jak zobaczycie swojego włochatego przyjaciela wcinającego własnego bobka.

8. W środowisku naturalnym szynszyle żyją w grupach liczących od kilkunastu do kilkudziesięciu osobników. Są to zdecydowanie bardzo społeczne zwierzątka.

Mam nadzieję, że chociaż odrobinę poszerzyłam Waszą wiedzę. Postaram się częściej wspominać o szynszylach, a przede wszystkim o Franku 🙂

Dziś jestem bardzo zmęczona. Na relaks wybrałam muzykę spokojną i relaksującą. Mam nadzieję, że i Was odpręży.

TAGI
PODOBNE WPISY