Kino Muzyka

Piosenki przewodnie w serialach

Przez w dniu 17/03/2014
Mamy poniedziałek i nowy tydzień pełen świeżutkich odcinków ulubionych seriali. Muzyka w serialach gra ważną rolę. Stopniuje napięcie, podkreśla radość, daje tło do walk czy do romansu kochanków. Jest uzupełnieniem akcji, dialogów. Są również piosenki przewodnie, które występują w roli intro do każdego odcinka. Takie piosenki są dobierane by każdy kojarzył z nimi dany serial. Nie są to przypadkowe wybory. Często tekst zawarty w piosence jest idealnym odzwierciedleniem treści serialu. Dziś chcę Wam przedstawić moje ulubione soundtracki z seriali i ich twórców. Będziecie mieli także okazję posłuchać ich w całości, a nie tylko 30 sekund jak to bywa przy wstępie do danego sitcomu 🙂

Jako pierwszą wybrałam piosenkę z serialu „Vikings”. Jest on obecnie moim numerem jeden do oglądania. Nie będę opisywać o czym jest serial, bo to już było tutaj. Dziś skupimy się na autorze tego niesamowitego, wbijającego się w głowę kawałka. Autorką piosenki przewodniej do historii wikingów jest Fever Ray. Jest wokalistką i współzałożycielką zespołu The Knife oraz grała i śpiewała w Honey Is Cool. Od 2009 roku zajmuje się swoją solową karierą. Tworzy muzykę alternatywną z elementami elektroniki. Piosenka „If I Had A Heart” została użyta nie tylko w „Vikings”, ale również można ją było usłyszeć w „The Breaking Bad” czy „The Following”. Jednak to w opowieści o wikingach możecie ją usłyszeć w całości. Wokalistka jest niesamowicie charyzmatyczna. Na scenie ubiera teatralne maski, jej głos miesza się z elektronicznym akcentem i wszystko to robi ze smakiem. Klimat tego utworu idealnie wpasowuje się w skandynawski klimat odcinków. Ja tą piosenkę pokochałam już po pierwszych dźwiękach.

Znacie serial „True Blood”? Z pewnością. Swego czasu serial był bardzo promowany w tv, na bilbordach. To obraz wampirów odmienny od sagi „Zmierzch”. Serial pełen krwi, seksu, nieprzeciętnych bohaterów. Tytułowa piosenka „Bad Things” jest autorstwa Jace’a Everett’a. Jest to amerykański wokalista country, który nie ma bogatego dorobku muzycznego, ale piosenka wykorzystana do serialu pochodzi z jego debiutanckiej płyty i to ona dała mu rozpoznawalność. Piosenka chwytliwa, opowiada o relacji dwóch ludzi i brzydkich rzeczy jakie powinni ze sobą zrobić zanim się rozstaną. Hmm dokładnie jak w serialu…

Trzeci utwór jaki pragnę Wam przedstawić pochodzi z serialu „Pretty Little Liars”. Przyjaciółki na dobre i na złe, tajemnica śmierci jednej i liściki od nieznajomej postaci o imieniu „A”. Serial trzymający w napięciu, pełen zwrotów akcji i ciekawie rozbudowaną fabułą. Nie ukrywam, że już chciałabym wiedzieć kim jest „A”, bo nie chce by serial znudził mnie jak „How I Met Your Mother”. Póki co jeszcze jestem mu wierna. Jeśli chodzi o tytułową piosenkę to należy ona to zespołu The Pierces i nosi tytuł „Secret”. Tworzą go dwie siostry, których muzykę można określić jako psychodeliczny pop rock. Sam utwór „Secret” jest kolejnym utworem doskonale dobranym pod względem tekstu do fabuły. Tak brzmi sam początek (tłumaczenie z ang.):

 

„Mam tajemnicę.
Potrafisz jej dotrzymać?
Obiecaj mi, że zachowasz ją dla siebie.
Najlepiej zamknij ją w swojej kieszeni,
zabierając ją do grobu.
Jeśli ujawnię ją Tobie, to wiem że jej nie powtórzysz,
bo dwoje może utrzymać sekret,
tylko jeśli jedno z nich nie żyje.”
Wychodzi na to, że same przewodnie piosenki mogą nam już dużo powiedzieć o serialu. A teraz posłuchajcie całości.

Na koniec wybrałam niesamowitą muzykę jaką stworzył Ramin Djawadi do „Game of Thrones”. Jego osoba jest znana w świecie telewizji. Ma na swoim koncie masę świetnej muzyki filmowej, a także jest autorem przewodniej piosenki do „Prison Break”. Pamiętacie jeszcze ten serial? Do niego należy również muzyka z gry „Medal Od Honor”.  Jest świetny w tym co robi i soundtrackiem do „Game of Thrones” zdecydowanie przypieczętował swoją pozycję. Potrafi potęgować atmosferę strachu, niepokoju czy nerwowości w konkretnych scenach. Mogę spokojnie stwierdzić, że jak na młodego kompozytora naprawdę ma talent. Kto wie, może będzie kiedyś tak sławny jak Hans Zimmer.

A jakie Wy lubicie utwory z seriali? Któryś z przez mnie opisanych należy do Waszych ulubionych? 

TAGI
PODOBNE WPISY