Smile life

Błędy popełniane przez początkujące zespoły

Przez w dniu 23/04/2014
Każdy jakoś zaczyna. Czasem są to udane początki, innym razem niestety nie. Jednak dużo zależy od tego jakie mamy podejście gdy chcemy osiągnąć sukces. Nic nie przychodzi szybko i bez pracy. Tak też jest gdy zakładacie zespół. Członkowie dzielą się pasją, każdy w czymś jest dobry i tworzycie grupę, która wspólnymi siłami chce stworzyć coś wyjątkowego. Jednak czasami kończy się to tylko na marzeniach.

Powodów na rozpad, brak sukcesów kapel jest masa. Zespoły czasami popełniają błędy, które mają duży wpływ na ich dalszą karierę muzyczną. Dziś postanowiłam się przyjrzeć tym błędom i mam nadzieję, że mój tekst pomoże wykluczyć te złe wpływy.

JESTEŚMY NAJLEPSI

Od razu wyprowadzę Was z błędu. Jeśli Wasz zespół nie ma płyty, nie gracie koncertów to niestety nie jesteście najlepsi. No może dla Was samych, to co innego. Masa ludzi pisze dobre teksty, komponuje porywającą muzykę. Nie jesteście sami. Stoicie w bardzo długiej kolejce. W obecnych czasach trzeba umieć zainteresować słuchacza. Kopiowanie nie pomoże Wam wybić się na podium. Samo twierdzenie i kopiowanie nie czyni Was najlepszymi. O tym decydują fani. Jeśli macie kilka dobrych kawałków to może być za mało by porwać, chyba że będą trafione i naprawdę kogoś zainteresują. Bez koncertów nie ma fanów. Nikt Was nie pozna jeśli zamknięcie się na salce, a Wasze próby ograniczą się do otwierania kolejnych puszek piwa. Jeśli poważnie myślicie o graniu to najpierw praca, granie do upadłego, a potem przypisywanie sobie komplementów.

WSZYSCY MUSZĄ NAS SŁUCHAĆ

Niestety nie da się zadowolić każdego. Gustów jest tyle co ludzi na świecie i tego nie przezwyciężycie. Skakaniem z gatunku na gatunek również. Wiele zespołów eksperymentuje tworząc najróżniejsze kompozycje, jednak ludzie lubią zespół utożsamiać z określonym typem muzyki. Dlatego zanim zaczniecie nagrywać hity musicie się określić co chcecie grać, co chcecie przekazywać muzyką. I nie zmuszajcie nikogo by koniecznie przesłuchał Wasze demo, jeśli ktoś ma je przesłuchać to z pewnością to zrobi. Nie bądźcie natarczywi. Oczywiście nie zniechęcajcie się złymi recenzjami czy hejterami. To sygnał by popracować ciężej, a nie by zamknąć się w sobie. Każdy błąd można obrócić na korzyść zespołu wystarczy pokombinować.

COVER,COVER,COVER

Nie ma nic gorszego niż zamykanie się w kręgu już nagranych utworów. Żeby się wybić trzeba nagrać coś swojego. Nie chodzi mi o kompletne odrzucanie coverów. Fajnie zagrać 1-2, ale nie więcej. Przecież nie chcecie by Wasza grupa była kojarzona tylko z wykonania „Raining Blood” Slayera.

JESTEŚMY WARCI TEJ CENY

Zależy o jakiej kwocie mowa. Często początkujące zespoły od pierwszych kroków na scenie starają się narzucić swoje wygórowane warunki występów. Sorry, ale to tak nie działa. Jeśli dopiero raczkujecie w tym biznesie i nie przyciągacie tłumów to nie macie nic do gadania jeśli chodzi o wynagrodzenie. Organizatorzy lubią zapraszać młode, warte uwagi zespoły. Jednak to oni decydują czy coś zapłacą za to. Gdy grupa dopiero co nagrała kilka utworów, mają już jakiś set to sam występ przed widownią jest dla nich doskonałą nagrodą. Oczywiście zdarza się, że organizatorzy zwracają koszty podróży, ale też nie zawsze. Jeśli zespół porwie ludzi, a nawet będzie mieć bis to jest sygnał dla organizatorów, że taki zespół warto chociaż odrobinę wynagrodzić.

JESTEŚMY GWIAZDAMI

To jedna z najgorszych rzeczy jakie robią zespoły. Gwiazdorzą! Nie ma nic gorszego od budowania wokół siebie niechęci swoim charakterem. Przykładów takiego zachowania jest dużo m.in. kiedy będą chcieli to wejdą na scenę, stroją się godzinami, upijają się darmowym alkoholem, a potem w ogóle nie grają, rzucają się na organizatorów z obelgami ( nie tylko w kwestii pieniędzy), dyrygują innymi zespołami. Takie akcje się zdarzają, jednak gdy choćby jeden incydent tego typu się wydarzy to od razu zespół zamyka furtkę do dalszych koncertów w danym klubie czy do dalszej współpracy. Lepiej schować swojego ego do kieszeni, mieć szacunek do ludzi wówczas z pewnością osiągnie się sprzymierzeńców.


PO CO MAMY DBAĆ O FANÓW

Ludzie nie są głupi. Lubią nowości, lubią kupować, lubią gdy zespół daje im siebie nie tylko na kolejnych płytach. Fani lubią jak się o nich dba. To w końcu oni budują Waszą popularność.
Wrzucenie paru utworów za darmo do internetu, koszulki z logo, fanpage, zwracanie się do tłumu ze seny – to zbliża Was do fanów, pozwala na bliższe poznanie. Jeśli pokażecie, że traktujecie ich poważnie tak samo jak swoją muzykę to wierzcie lub nie, ale zyskacie tym wiernych słuchaczy, którzy z przyjemnością będą kupować kolejne bilety na Wasze koncerty.

OTO HISTORIA MOJEGO NĘDZNEGO ŻYCIA

Nie ma nic gorszego niż opowiadanie o ciężkiej przeszłości, o problemach z pieniędzmi, braku własnego mieszkania itp. Jesteście muzykami, miejcie trochę fantazji. Jesteście po to by dzielić się swoją pasją, a nie całym swoim życiem. Nie bądźcie jak otwarta księga. Mówcie tylko to co Wasz fan powinien wiedzieć, nie użalajcie się nad sobą. Ludzie często utożsamiają się z muzykami, więc nie pakujcie ich na minę swoich rozterek życiowych. Zarażajcie muzyką nie depresją!

NAJWAŻNIEJSZE SĄ KASA I  WYGLĄD

W obecnych czasach to fakt, że ludzi pożądają tych ładnych, pięknie ubranych, niekoniecznie dobrze śpiewających muzyków. To jednak nie jest zasadą. Kluczem tu jest marketing, jeśli jest dobry to z każdego można zrobić bożyszcza, pożądaną gwiazdę rocka. Jeśli przyzwoicie gracie, macie pieniądze i wyglądacie jak modele, bez odpowiedniej reklamy nic nie osiągnięcie. Dobre zaplecze marketingowe to jeden z punktów nad którymi trzeba stale pracować. Wśród kapel metalowych nie ma za wiele cukiereczków, a grają tak, że pociągają za sobą tłumy. Dlatego też oprócz grania, ważna jest reklama.

POMOC NIE JEST NAM POTRZEBNA

Niestety nie wiecie wszystkiego. Nikt nie jest perfekcyjny we wszystkim. Przez całe czas budowania swojej marki musicie się dokształcać, pytać o rady, rozmawiać z ludźmi z branży.  Budujecie w ten sposób znajomości, ale i poszerzacie wiedzę na dane tematy. Nie ma co się wstydzić, że się czegoś nie wie, a pomoc osoby trzeciej często może Was uchronić przed klęską.

To jest moja opinia na ten temat, teraz chętnie poznam Wasze zdanie. Jakich błędów tu zabrakło?
Piszcie, dyskutujcie, chętnie poczytam 🙂


Dziś trochę szwedzkiego metalu w wykonaniu GHOST B.C. Mam nadzieję, że lubicie 🙂

TAGI
PODOBNE WPISY