Muzyka

Recenzja PARRICIDE – „Sometimes It’s Better To Be Blind And Deaf” (2015)

Przez w dniu 29/04/2015

Parricide to zespół, który zaczął tworzyć gdy ja jeszcze biegałam w pieluchach i nie potrafiłam za wiele powiedzieć. Oni już wtedy męczyli swoje gitary, eksperymentowali z perkusją i próbowali stworzyć takie brzmienie, które teraz czyni ich jednym z legendarnych zespołów w swoim gatunku. Zaczynali od death metalu, by potem zmieszać go z grindcore’m, a efekt tego co wypracowali przez te kilkadziesiąt lat można usłyszeć na najnowszym krążku „Sometimes It’s Better To Be Blind And Deaf” wydanym przez Mad Lion Records.

Swoją przygodę z tym zespołem zaczęłam z płytą „Patogen”. To było jak obuchem w głowę. Grali tak inaczej, zastosowali nieszablonowe zagrywki, było skocznie, a  mimo wszystko królowało surowe brzmienie okraszone świńskim wokalem. Łyknęłam to i wiedziałam, że ten zespół zagości w moim małym świecie już na stałe. Od tego czasu minęło już 7 lat, a zespół nadal tworzy. Mimo zawirowań w składzie zespół nie zniknął.

„Sometimes It’s Better To Be Blind And Deaf” to jakby podsumowanie całej działalności zespołu. Album dopracowany w najmniejszych szczegółach z doskonałym masteringiem i bardzo chwytliwą okładką. Płyta zawiera 12 kawałków plus bonus, który początkowo miał znaleźć się na splicie ze Squash Bowels. Autorem okładki jest Maciej Kamuda, znany w środowisku metalowym z tworzenia bardzo dobrych grafik. Jego dzieło można zobaczyć na koszulkach Traumy czy Inhume. Wpasował się w klimat kapeli i ładnie wykończył krążek. Przejdźmy jednak do muzyki.

Ta płyta jest materiałem bardzo przejrzystym, bezpośrednim, do tego jest mocna i patologicznie apetyczna. W sumie ciężko jest się do czegoś przyczepić. Ciekawa mieszanka riffów, mocarna perkusja i wszystko przyprawione mieszanym wokalem od growlu po scream. Płyta jest jak danie główne do którego deser jest po prostu zbędny. Dla mnie jest zdecydowanie lepsza niż „Just Past”, który najmniej polubiłam. Jakoś ten wokal stał mi ością w gardle i nie polubiliśmy się z tą płytą. Jednak powróćmy do najnowszego wydawnictwa.

Pierwszy utwór, który mi najbardziej przypadł do gustu to „Just Poland”, gdzie na początku słyszymy utwór wykonany przez Mazowsze „Ukochany kraj…”, by potem dostać falę genialnych blastów.  Kolejny mój faworyt to „Supermarket And Me” ze wstępem zaczerpniętym z Biedronki, z lekko stłumionym dźwiękiem, a na pierwszym planie perkusja i wokal ( ukłon dla pałkera i wokalisty za tak dobre zgranie). W samochodzie ( sprawdzałam płytę w każdej sytuacji, na imprezie, w podróży, w zaciszu domowym) najbardziej sprawdziły się utwory „Old”, „I Hate Tattoos” oraz bonusowy kawałek „I Am The True Warrior”. Mają szybkie tempo i pozwalają zapomnieć o uciążliwych korkach. Takie utwory są wręcz pożądane podczas długiej jazdy. Spędziłam z tą płytą emocjonujące prawie 3 tygodnie i wypełniała mi czasem cały dzień. Rzadko zdarza mi się tak długo i namiętnie testować krążek, ale z tego chciałam wycisnąć ile się da i mimo ciągłego słuchania płyta nie spowodowała u mnie konwulsji, a wręcz stała się czołowym elementem playlisty. Płyta sprawdzi się z pewnością na koncertach, bo wywołuje okrutną chęć poskakania, a niejednego wgniecie porządnie w parkiet.

Parricide jest filarem na polskiej scenie brutal death metalowej i na spokojnie mogę przyznać, że są w europejskiej czołówce jeśli chodzi o warsztat jaki reprezentują. Z podium ciężko będzie ich strącić, bo zapracowali sobie na swoją mocną pozycję. A jeśli wśród Was ( mam nadzieje, że nie) są osoby, które dziwią się co to ten cały Parricide, to powinni skosztować chociaż odrobiny ich muzyki i poczuć to co we mnie drzemie od tych kilku ładnych lat.

Na dokładkę mam dla Was nietypowe ogłoszenie! Jako, że Parricide w tym roku obchodzi swoją 25 lecie, z tej okazji 20 czerwca w Atmosfera Cafe w Chełmie odbędzie się specjalny koncert uświetniający to ważne wydarzenie! Cena wejścia to jedyne 20 zł, a zagra kilka naprawdę doskonałych kapel. Mam nadzieję, że zobaczymy się pod sceną. Więcej szczegółów na stronie wydarzenia 25th Anniversary of Parricide.

 

TAGI
PODOBNE WPISY