Muzyka

Słów kilka o lyrics videos

Przez w dniu 01/04/2015
 Oglądacie często teledyski? Ja na YouTube potrafię spędzić sporo godzin i dzięki temu natrafiłam na nową falę filmików, które sukcesywnie zaczynają dominować w świecie muzyki. Mowa tu o lyrics video – czyli prosto tłumacząc teledysk z tekstem. Wbrew prostoty, ten rodzaj ukazania w sieci nowej piosenki został tak dobrze przyjęty, że prawie każdy zespół ma już taki na koncie. To co z nich bije to nie gra aktorska czy fabuła tu najważniejszy jest tekst! I to właśnie raduje większość fanów.

Nie ma co się oszukiwać, ale w wielu utworach ( szczególnie metalowych) nie do końca można usłyszeć słowa przez co część osób albo stara się usilnie znaleźć je w sieci lub po prostu nie zwraca większej uwagi na tę warstwę w utworze. Jednak lyric video wychodzi naprzeciw i dostajemy dwa w jednym. Po pierwsze mamy okazję usłyszeć nowy numer kapeli jeszcze przed premierą płyty, po drugie jest w formie teledysku jednak w bardzo uproszczonej wersji z wyeksponowanym tekstem.

Jednym z pierwszych lyric video był utwór Prince’a „Sign O The Times” w 1987 roku. Na ekranie mogliście zobaczyć pulsujące kształty i przewijający się tekst. Miał poziom amatorskiego nagrania, dlatego pewnie zniknął z sieci. Kolejna próba była w 1990 roku przez George’a Michael’a do utworu „Praying For Time”. Tutaj jest tak prosto, że nie dało się tego zepsuć – czarne tło i białe napisy, a jednak ponad milion wyświetleń na YouTube jest. Pierwszym z lepszą jakością i dynamiką video był utwór Cee Lo Green „Fuck You”, ale w Ameryce lepiej znany jako „Forget You”. I po nim nagle ruszyła fala u innych by też pokazać swoje lyric video! I tak zaczęły się mnożyć najróżniejsze formy tych teledysków: ze stałym tłem, z ruchomymi obrazkami, ze zmianą kadrów, ale to tekst jest na pierwszym planie.
Lyrics videos mają masę zalet: tańsze w produkcji, mogą być wydane wcześniej, idealnie odcinają się od fanowskich teledysków, no i dzięki temu my fani szybciej zapamiętujemy tekst i nie musimy tak wytężać słuchu.
Ja kupuję tę formę teledysków i chętnie będę je oglądać/czytać. A teraz pytania do Was, oglądacie lyrics videos? Zwracacie w ogóle uwagę na tekst w muzyce metalowej? Piszcie w komentarzach!
TAGI
PODOBNE WPISY