Muzyka

DISHELL „Final Matters” – o co chodzi z tym D-beat

Przez w dniu 15/10/2015

Punk… Podobno właśnie wszystko zaczęło się od niego, a to co teraz powstaje w klimacie rockowym czy metalowym to tylko spuścizna punka. Jest w tym trochę prawdy, bo jeśli dobrze przesłuchać stare utwory, a nawet i nowe stricte metalowe słychać momentami wpływy właśnie tego gatunku. Tak jak metal, punk ma również masę odmian i idąc po gałęziach gatunkowych dochodzimy do stylu D-beat.

Czym jest ten D-beat? Ja mimo szerokiej wiedzy na temat muzyki, z tym stylem kojarzył mi się jedynie brazylijski zespół Ratos de Porao, który czerpał inspiracje z prekursora D-beat’u kapeli Discharge. Sam D-beat jest jakby mieszanką hardcore punk’a, crust punk’a, a nawet heavy metalu. Swoją nazwę zyskał dzięki specyficznej grze na perkusji „drum beat”.  To co wyróżnia ten styl oprócz perkusji jest szorstka forma,  mocno przesterowana gitara oraz krzyczane wokale. No i tym sposobem dochodzimy do polskiego zespołu Dishell, który w ubiegłym roku nakładem Deformeathing Production wypuścił Epkę „Final Matters”. Na winylu znalazły się 3 autorskie utwory oraz cover Celtic Frost „Into The Crypts Of Rays”.

Nawet mój Mordor zasmakował w Dishell’u.

Pierwsze wrażenia po przesłuchaniu tego, niestety krótkiego materiału miałam bardzo pozytywne. Utwory są pełne ekspresji, jest szybkie tempo i wokal typowo punkowy. Ciężko nie machać głową w takt takiej muzyki. Do tego czuć ducha rock’n’rolla. Sama muzyka nie jest odkrywcza i skomplikowana, ale nie musi być, bo te kilka kawałków daje porządnego kopa. Z tych utworów najbardziej zapadł mi w pamięć ” Fraud Nation”, bo jest bardzo przebojowy i chwytliwy, ale ogółem wszystkie piosenki są na bardzo dobrym poziomie i zagrane poprawnie. Intrygował mnie wybór na cover utworu Celtic Frost i co najlepsze, ich interpretacja podoba mi się bardziej niż oryginał. Chętnie posłuchałabym Dishell w dłuższej formie lub zobaczyła ich na żywo. Jednak nie wiem czy zespół coś w tym kierunku planuje, czas pokaże.

Płytę polecam przede wszystkim zwolennikom punka, szczególnie tego zagranicznego. Jednak metalowa brać myślę, że też by się w takim stylu odnalazła 😉 Utwory można przesłuchać na stronie zespołu. Jak już sprawdzicie z czym to się je, to napiszcie mi w komentarzu swoje wrażenia.

 

 

TAGI
PODOBNE WPISY