Smile life

10 faktów o mopsach

Przez w dniu 10/12/2015

Mops to wyjątkowa rasa. Mają słodkie płaskie pyszczki, dużo fałdek, krępe ciałko i wydają różne dźwięki. Obecnie są tak samo popularne jak buldożki francuskie. Na to, że ja mam swojego Mordorka wpłynęło wiele rzeczy. Musiałam mieć przede wszystkim psa, który dopasuje się do mojego stylu życia. Będzie potrafił współżyć w jednym domu z szynszylą, nie będzie dużych rozmiarów z racji mieszkania w bloku oraz jego charakter będzie dopasowany do mojego. W ten sposób wybór padł na mopsa. W tym artykule przybliżę Wam jaka jest ta rasa oraz co lepiej wiedzieć zanim postanowicie zaadoptować mopsika.

1. Jest dobrze przystosowany do życia w małym mieszkaniu i nie potrzebuje długich spacerów.
Ja ze swoim Mordorkiem wychodzę 3 razy dziennie, czasem częściej, bo jednak to szczeniak i jego pęcherz jest jeszcze niewielki. Mops łatwo przyswaja zasady higieny, a szczególnie jeśli jest odpowiednio nagradzany.

2. Ma krótką kufę, którą należy pielęgnować.
Mopsy mają krótkie pyszczki i w fałdkach nad noskiem zbiera się bród. Dlatego też,należy fałdkę, a dokładnie bruzdę nosową przecierać czystym, suchym płatkiem do demakijażu. Nie wolno doprowadzać do wilgoci, bo to pożywka dla bakterii.

3. Oczy i pazurki proszą się o systematyczną higienę.
Oczka mopsa są bardzo wypukłe, a fałdkami trze o nie, przez co oczka łzawią. Należy je co kilka dni przemywać solą fizjologiczną oraz na spacery wybrać szelki, a nie obrożę, bo przy mocniejszym szarpnięciu oczka mogą wypłynąć. Pazurki nie ścierają się jak u innych ras, bo mopsy nie są bardzo aktywne. Gdy widzimy, że pazurki są przydługie lepiej je podciąć by nasz ukochany czworonożny przyjaciel nie miał trudności z chodzeniem.

4. Potrafi oblizać wszystko w zasięgu swojego pyszczka.
Te psy uwielbiają lizać wszystko i wszystkich. Z jednej strony sprawdzają czy czasem to nie jest jadalne, z drugiej to po prostu ich natura.

5. Wydaje dźwięki podobne do człowieka.
Nie mówię tu o umiejętności mówienia, a o dźwiękach, które towarzyszą mu przy większości czynności jakie wykonuje. Przy zapowietrzeniu, gdy np. z wielkim poświęceniem coś gryzie, potrafi beknąć. Podczas spania sapie i chrapie przez jego budowę układu oddechowego. Cokolwiek wącha także wydaje z siebie chrapliwe dźwięki.

 

6. W lato jest mu bardzo gorąco.
W okresie letnim lepiej nie przegrzewać pieska. Długie spacery zostawcie na wieczór, a w dzień dobrze stawiać dużą miskę z wodę, by mógł się w niej ochłodzić.

7. Szczeniaki są pełne energii, dorosłe wolą spać.
Mój Mordor póki co ma 4 miesiące i energia go rozpiera. Ma dni, że szaleje z zabawkami do późnych godzin nocnych. Jednak dorośli przedstawiciele tej rasy potrafią spać średnio 14h dziennie.

8. Mops kocha jeść!
Nawet nie tyle jeść co pochłaniać cokolwiek by mu się nie dało. Dlatego warto jednak pilnować diety i nie przekarmiać zwierzaka. Przy ich budowie ciała łatwo o nadwagę.

9. Dobrze współżyje z innymi zwierzętami.
Przed Mordorem w moim domu rządził Franek (szynszyla). Od pierwszego dnia zwierzaki były ze sobą zapoznawane. Dzielimy na nie czas i w sumie nie interesują się sobą, a to duży plus. Dlatego polecam mopsy jeśli macie już inne zwierzęta domowe, bo bardzo dobrze oswajają się z innymi futerkowymi stworzonkami.

10. Jest bardzo towarzyski.
Pracuję w domu, co bardzo cieszy mojego pieska. Chodzi za mną wszędzie, nawet do toalety. Potrafi zostawać sam, jednak woli towarzystwo i to najlepiej przez 24h. Mi to pasuje, bo jednak nie siedzę sama, a przerwy w pracy spędzam z nim.

Mam nadzieję, że trochę rozjaśniłam Wam jakie są mopsy.  Jednak bez względu na to czy macie psa, czy dopiero planujecie to chciałabym Was zachęcić do wzięcia udziału w akcji „Nakarm psa z OLX.pl”. Jedyne co musicie zrobić to:

Wejdźcie na stronę olx.pl/nakarm-psa/, wybierzcie psa i kliknijcie w przycisk „nakarm”. Odwiedzajcie psa codziennie, bo za każdego nakarmionego psa OLX.pl wyśle do schroniska 20 kg karmy. Portal wspiera schroniska z Sosnowca i Zabrza. Pamiętajcie! Najlepszą pomocą dla psa jest nowy dom.

 

TAGI
PODOBNE WPISY