będziesz smażyć się w piekle
Książki

Będziesz smażyć się w piekle

Przez w dniu 01/12/2016

Dla jednych komiksy to tylko obrazki, dla innych są tak samo ważne jak książki. Ja zdecydowanie zaliczam się do tej drugiej grupy i doceniam w komiksach zarówno fabułę jak i rysunek. Dlatego chciałabym byście poznali komiks Krzysztofa „Prosiaka” Owedyka o intrygującej nazwie Będziesz smażyć się w piekle. To dzieło nie tylko dla fanów komiksu, ale i dla fanów ciężkich brzmień.

Swój egzemplarz dostałam w prezencie na urodziny, ale dopiero teraz znalazłam czas by się  w niego zagłębić. Komiks opowiada o losach słynnej kapeli Deathstar, która oprócz tego, że ma bogatą dyskografię, to ma w swoim składzie bardzo niebanalnych muzyków. Na czele kapeli stoi Lord Solo – pewny siebie, chamski, egoistyczny wokalista. Na basie gra skromny i nieśmiały Bogey, a na perkusji wywija niskiego wzrostu, ciągle wkurzony Ślązak Dworf. Piecze nad zespołem trzyma manager Satanisław ( świetne imię). Historia zaczyna się w momencie, gdy do zespołu dołącza nowy gitarzysta Tarantul.

komiks-prosiak

Tarantul jest utalentowanym chłopakiem, który wchodząc w szeregi Deathstar myśli, że złapał samego szatana za nogi. Wierzy, że czeka go sława oraz pieniądze i dzięki temu wszystkie jego problemy błyskawicznie się rozwiążą, a faktem jest, że powodów do zmartwień mu nie brakuje. Razem z żoną Dagą wychowują córeczkę Gabi, która ma swojego ukochanego kota Behemotha. Jednak mimo szczęścia rodzinnego ledwo wiążą koniec z końcem. Dlatego szansa jaką dostaje Tarantul daje im nadzieję, że polepszy się ich sytuacja finansowa i nie będą musieli już pożyczać pieniędzy by mieć co do garnka włożyć. Niestety rzeczywistość w Deathstar bardzo odbiega od wyobrażenia jakim żył świeżo upieczony gitarzysta, ale o tym Tarantul dowiaduje się dopiero później.

Oprócz koncertów, festiwali i życia zespołowego poznajemy każdego z członków zespołu prywatnie. Samo Deathstar jest tylko tłem do opowiedzenia burzliwej historii muzyków i dramatów jakie przeżywa rodzina Tarantula. Nie brakuje tutaj również wielu akcentów muzycznych. W komiksie bohaterowie między sobą sporo rozmawiają o ulubionych zespołach, albumach. Pojawia się wiele nazw technicznych związanych z instrumentami, kompozycjami, nagrywaniem w studiu. Jest też wiele zabawnych sytuacji. Dlatego warto sięgnąć po ten komiks chociażby po to by sprawdzić co się stało z kozakami Abbatha czy dowiedzieć się co Skaldowie mają wspólnego z black metalem. Dodam, że sam Lord Solo przypomina charakterem pewnego generała znanego w polskim podziemiu death metalowym. Komiks pełen jest takich smaczków, które doceni każdy fan głośnej muzyki.

komiks-bedziesz-smazyc-sie-w-piekle

Jeśli chodzi o rysunki Prosiaka, to widać, że artysta świetnie uchwycił klimat. Bohaterowie są wyraziści, szczególnie świetnie przedstawia się sam manager Satanisław , którego już po wyglądzie możemy ocenić, że najbardziej w życiu to kocha pieniądze. Ciekawym akcentem jest też perkusista Dworf, który mówi śląską gwarą, przez co sama trochę się w niej podszkoliłam by w pełni zrozumieć jego wypowiedzi. Cały komiks jest czarno biały, a autor wybornie zobrazował w nim rzeczywistość. Pokazuje pasję, poświęcenie, ale również czym jest choroba i problemy rodzinne. Będziesz smażyć się w piekle to świetny komiks ze wspaniale rozpisanym scenariuszem, a co najlepsze z morałem na końcu. Jest bardzo życiowy i pouczający, przez co jak się go zacznie to ciężko się od niego oderwać. Sama łykałam stronę za stroną i powiem szczerze, że chętnie przeczytałabym o dalszych losach chłopaków. Polecam sięgnąć po ten egzemplarz nie tylko ze względu na upodobania muzyczne, ale dlatego, że jest to naprawdę świetnie opowiedziana historia.

zaciesz-podpis

 

TAGI
PODOBNE WPISY