charles burns black hole
Książki

Charles Burns „Black Hole” – smak dorosłej samotności

Przez w dniu 17/10/2017

Komiks legenda. Najsłynniejsza powieść graficzna w historii. Takie hasła zdobią opis komiksu Charlesa Burnsa Black Hole. Odkąd usłyszałam o tej rysowanej opowieści, wiedziałam, że muszę ją poznać. Jest to podobno pozycja obowiązkowa dla fanów komiksu. Mocno wciąga i nie daje wytchnienia nawet na chwilę. Jednak czy faktycznie jest tak znakomita, jak o niej mówią?

Wyobraźcie sobie, że uprawiacie seks. Wasz partner jest piękny, seksowny, wręcz onieśmielający. Istne spełnienie marzeń. Zatapiacie się w jego zapachu, ocieracie o kolejne skrawki ciała. Drżycie z rozkoszy i chcecie więcej i więcej. Gdy on błądzi rękami po Waszej skórze, Wy nagle dostrzegacie na jego ciele coś, czego nie powinno tam być. Coś, co nie daje o sobie zapomnieć. Nie możecie oderwać od tego wzroku. Ten seks, ta noc zmienia Wasze życie na zawsze…

charles burns black hole

Lata 70, przedmieście Seattle. Grupka licealistów powoli wkracza w dorosłość. Pierwsze imprezy zakrapiane alkoholem. Palenie jointów, przesiadywanie nocami przy ognisku w lesie i pierwsze miłości. A jeśli już mowa o głębokich uczuciach to pojawia się również seks. W tej niby prostej, młodzieżowej historii, mamy również do czynienia z nietypową chorobą wywołującą wstrętne deformacje ciała. Na dodatek jest ona przekazywana drogą płciową. Wbrew pozorom te fizyczne objawy są niczym przy tym, co dzieje się w głowach zarażonych bohaterów. I jak bardzo wpływa to na postrzeganie przez nich, ich znajomych, świata i samego siebie. Do tego dochodzą dziwne wizje i niepokojące sny, które nie dają pozytywnych efektów.

Całą fabułę podbijają czarno białe kadry komiksu, które budzą niepokój, wstręt czy nawet obrzydzenie. To, co spotyka tych młodych ludzi, daje wiele do myślenia. Nie jest to lekki komiks, który ma nieść jedynie rozrywkę. Charles Burns stworzył coś więcej. Każe się zatrzymać i zastanowić. Wszystkie zawarte w tej opowieści emocje czynią ją wielowymiarową i niejednoznaczną. Z jednej strony historia nastolatków, którzy powoli wchodzą w dorosły świat i nie radzą sobie z konsekwencjami swoich czynów. Z drugiej, masa przemyśleń i rozważań, które nakreślają ich uczucia wobec otoczenia i tego, co ich spotkało. Jest to niesamowicie ambitny komiks z zacięciem dramatycznym, otulony wciągającym klimatem noir.

charles burns black hole

Black Hole to zdecydowania mocna rzecz, która po przeczytaniu nie daje o sobie zapomnieć. Nie jest to tylko opowieść o miłości, seksie i szkaradnej zarazie. To cały szereg refleksji i prawd na temat młodzieżowego buntu, burzy hormonów, problemów z dorastaniem, jak i pierwszych fizycznych kontaktów międzyludzkich. Mną ten komiks porządnie wstrząsnął i nie żałuje poświęconych na niego godzin. Wam również polecam, nawet jeśli fanami komiksów nie jesteście.

 

 

 

TAGI
PODOBNE WPISY