szalona recenzja
Książki

Chloé Esposito „Szalona” – przygody bezwstydnej zołzy

Przez w dniu 14/07/2018

Jestem jedną z tych osób, która doskonale wie, jak to jest być porównywaną. Mam starszego brata, który zawsze był o krok przede mną i to nie ze względu na swój wiek. Cokolwiek bym nie zrobiła, to zawsze pojawiało się coś, czym mój brat przebijał moje osiągnięcia. Za słabo, za mało, a twój brat to czy tamto. Ciągle ta sama śpiewka, a jak coś mi się udawało lepiej niż jemu, było to nazywane zwykłym fartem. Jednak chociaż całe życie byłam na drugim miejscu, nie życzyłam swojemu bratu źle. Nie zazdrościłam i nie marzyłam o zajęciu jego miejsca. Po prostu nauczyłam się z tym żyć. Jednak Alvina, główna bohaterka książki Szalona, nienawidzi swojej siostry bliźniaczki, która zawsze miała lepiej, była tą kochańszą, grzeczniejszą, niczym nieskazitelnej jakości diament. Jednak w końcu nadarza się okazja na zemstę.

Szalona to debiut literacki Chloé Esposito, będący dopiero początkiem przygód zadziornej Alviny Knightly, bo już zaplanowane są dwa kolejne tomy. Jednak czy warto na nie czekać? Moje pierwsze wrażenia po połknięciu kilku stron były bardzo wstrząśnięte i jeszcze bardziej mieszane (niestety nie jak ulubione martini Jamesa Bonda). Główna bohaterka to wulgarna, wredna i wściekła na cały świat zołza. Przekleństwo goni przekleństwo i idąc dalej, obawiałam się, że ta opowieść tylko z nich będzie się składać. Na szczęście dalej te wulgaryzmy są jedynie drobnymi akcentami, a nie fundamentem fabuły.

Beth wierzy w bajki o królewnach; założę się, że ogląda pornosy na podwójnej szybkości, żeby zobaczyć, czy na końcu będzie ślub. Ja wolę oglądać od tyłu i patrzeć na fiuty wciągające spermę jak odkurzacze; to zajebiście zabawne.

Alvine poznajemy w jej codziennym środowisku. Nielubianej pracy, mieszkaniu z oblechami i niekończącej się chęci na seks. I gdy życie zaczyna jej się walić, decyduje się przyjąć zaproszenie do Sycylii od siostry Beth. Bliźniaczka Alviny prowadzi życie, o jakim ta zawsze marzyła. Wielka willa, mąż jak z katalogu, dziecko, miliony na koncie, a to wszystko w słonecznych Włoszech. No sama bym zazdrościła. W końcu Alvina dostaje szanse od losu, by namieszać w życiu Beth. Nie spodziewa się jednak, że siostra poprosi ją o przysługę, która na zawsze zmieni ich życie. Dziewczyny na jeden dzień zamieniają się rolami i od tego momentu książka nabiera rumianych polików, które nie mają szans zblednąć.

Szalona to książka pełna przepychu, modnych ciuchów oraz zazdrości. Jednak całej pikanterii dodają morderstwa, narkotyki i seks. Oj seksu to autorka tu nie poskąpiła. Alvina miała wieczny żar w majtkach, a każdy kolejny Włoch, który stawał na jej drodze, powodował u niej wilgotność jak w lasach tropikalnych. Jednak te fragmenty nie zdominowały książki. Akcja jest dość wartka i szkoda, że pod koniec to tempo drastycznie spowalnia. Na szczęście główna bohaterka dostarcza cały wachlarz emocji, nawet jeśli w fabule nic specjalnego się nie dzieje.

Moja damska anatomia zaciska się niczym dziąsła mojej babci na krówkach.

Alvina to taka antybohaterka, której albo będzie się kibicować, albo odechce się o niej dalej czytać. Jest ordynarna, niesubordynowana, no i jak na kobietę przesadnie wulgarna. Jednak pomimo jej niezliczonej liczby wad, chętnie czytałam dalej jej przygody. Podobało mi się, że kolejne części powieści miały tytuły od siedmiu grzechów głównych, a dodatkowo każda część zaczynała się opowieścią jak to przez Beth, Alvinie cierpiała w młodości. To pozwalało zobaczyć pełny obraz relacji bliźniaczek, ale także Alviny z matką, którą była kolejnym powodem tego, kim stało się jej dziecko. Dodatkowym walorem smakowym były szerokie nawiązania do popkultury i osób z pierwszych stron gazet.

Debiut Esposito to zdecydowanie idealna książka na wakacje. Przy swojej zwariowanej, morderczej fabule jest przyjemna do czytania, a Alvina to bohaterka, o której nie jest łatwo zapomnieć. Do tego Sycylia, piękni bohaterowie i włoskie wtrącenia w dialogach spowodują, że poczujecie się częścią tej opowieści, częścią aromatycznych Włoch i przede wszystkim częścią życia Alviny Knightly.


Wpis powstał w ramach współpracy z Wydawnictwem Czarna Owca
TAGI
PODOBNE WPISY