książka babski wieczór
Książki

Jack Ketchum „Babski wieczór” – nie wkurzaj kobiet

Przez w dniu 18/01/2020

Prosto jest napisać pełną komplementów recenzję. Klepać po plecach za styl, gratulować za pomysł, chylić czoła nad fabułą. Cudownie jest być spełnionym po literackiej podróży i móc zarazić tym zachwytem innych i ciągnąć ich za rękę do księgarni. Jednak czasem krytyka jest nieunikniona, a boli podwójnie, gdy trzeba wystawić miecz na książkę ulubionego autora. A jeszcze gorzej, gdy to jeden z tych, który nauczył czerpać przyjemność z historii przepełnionych złem, nasyconych strachem i makabrą. Ketchum był w moim sercu przed Carterem. To on wziął mnie pod rękę, a ja niczym nastolatka podniecona utratą dziewictwa mu zaufałam. Ale i jemu jednak coś w końcu nie wyszło.

Jestem po lekturze Babskiego wieczoru. Książce, która na 160 stronach próbuje nam coś opowiedzieć, ale kończący się papier nie pozwala się jej rozwinąć. Przeczytałam wszystkie książki, jakie wyszły spod pióra Ketchuma na polskim rynku. Były one lepsze i gorsze, ale ta niestety zawiodła mnie boleśnie. Mamy tu doskonałe opisy mordów, znęcania, seksualnych dewiacji. Świetnie został oddany klimat Nowego Jorku i tego, co dzieje się po zmierzchu. Ale mamy również masę bohaterów, których imiona zapominamy już po paru stronach. Brak fabularnego magnesu, tryskających emocji, wewnętrznego kibicowania. Czy jest to horror? Poniekąd tak, ale oprócz rozprzestrzeniającej się makabry ze strony kobiet nie dostajemy zbyt wiele. We wstępie autor wspomniał o drodze, jaką przeszła ta książka, o trudnościach i cięciach, jakich musiał dokonać, by mogła w końcu trafić do czytelników. Może gdyby faktycznie trafiło w moje ręce pierwotne 400 stron, miałoby to ręce i nogi, a tak zostały one urwane już po pierwszych rozdziałach i próżno było ich szukać.

Podsumowując Babski wieczór to taka opowiastka grozy do przeczytania przy kolacji, która nieco obrzydza, coś tam szokuje, ale nie daje sytości i przede wszystkim nie jest tym, do czego przyzwyczaił mnie Ketchum. Wielka szkoda.

TAGI
PODOBNE WPISY