ostrze bauer
Książki

Belinda Bauer „Ostrze” – ostry smak śmierci

Przez w dniu 29/10/2020

Każdy żałobę przeżywa na swój sposób. Jedni pod maską uśmiechu nie poruszają tematu śmierci, inni nie mogą powstrzymać potoku łez, a jeszcze inni starają się zacząć życie na „nowo”. Thriller Ostrze bardzo ciekawie ukazał ten stan z perspektywy dzieci, które straciły matkę. Ale nie myślcie, że żałoba dominuje w tej powieści. Nie brakuje dynamicznej akcji, niezłych momentów napięcia i sporej ilości bohaterów, gdzie dosłownie każdy ma swoje pięć minut. O ile Ostrze czytało mi się rewelacyjnie, to jednak nie obyło się bez wad.

W Ostrzu Belindy Bauer obserwujemy życie trójki dzieci, które zostają same. Przede wszystkim poznajmy dogłębnie myśli i ból najstarszego z rodzeństwa – Jacka. Morderstwo, próba poznania prawdy i walka o przetrwanie rodziny, to dużo jak na głowę nastoletniego chłopca. Obok jego historii poznajemy również Cathrine, która spodziewa się dziecka, a pewien nóż i niepokojąca wiadomość przy nim mogą zmienić jej spokojne życie na zawsze.

To, co szczególnie przyciąga do tej książki, to styl autorki, dobrze rozplanowane napięcie i mnogość bohaterów. Polubiłam Jacka i kibicowałam mu, nawet gdy robił rzeczy, których nie powinien. W pamięć zapadł mi również nadkomisarz John Marvel – arogancki, szorstki, nieustępliwy. Lubię w powieściach niebanalnych facetów, pozbawionych genu superbohatera, ale logicznie myślących.

I o ile pomysł na fabułę i chwytliwa narracja mnie wciągnęły, to autorka otarła się o zbyt naciągane rozwiązania do niektórych wątków. Rozczarowujący jest również finał, do którego ze śliną na ustach pędziłam jak koń na gonitwie do mety, a dostałam niby zgrabne zakończenie, ale przy tak rozbudowanej akcji, niestety dla mnie niewystarczające.

Ostrze jest dobrym thrillerem, na jedno spokojne popołudnie, które czyta się z zaciekawieniem i pomimo niektórych fragmentów nieco oderwanych od rzeczywistości doskonale relaksuje po ciężkim dniu. A styl autorki urzekł mnie na tyle, że sprawdzę jej inne powieści.


Wpis powstał w ramach współpracy z wydawnictwem W.A.B.

TAGI
PODOBNE WPISY