książka której nigdy nie przeczytasz
Książki

Wiktor Orzeł „Książka, której nigdy nie przeczytasz” – piekło to my mamy na ziemi

Przez w dniu 26/10/2020

Nie lubię książek o życiu. Jestem zepsuta przez fikcje literackie, uzależniona od śledztw rozpijaczonych komisarzy i intrygują mnie bestialskie morderstwa ociekające obficie krwią. Zawsze wychodziłam z założenia, że czytanie o problemach życia codziennego nie jest dla mnie. Każdy ma swoje własne piekło na ziemi, więc po co jeszcze o tym czytać. A jak się okazuje, czasem warto dać szansę zupełnie innej literaturze i pozwolić na dźgnięcie w serce zwyczajnym życiem obcych ludzi. Książka, której nigdy nie przeczytasz autorstwa Wiktora Orła tylko na pierwszy rzut oka wygląda niepozornie. W środku, na niespełna dwustu stronach dostajemy po tyłku biczem cynicznej, brudnej rzeczywistości. Jest to powieść o tym, jacy nie chcemy być lub nieświadomie jacy jesteśmy. O pragnieniach, zatraceniu, samounicestwieniu. Myślę, że każdy powinien przeczytać tę książkę.

Styl autora miałam już przyjemność poznać za sprawą książki I tak dalej, którą poznałam jakieś dwa lata temu. Już tam Orzeł pokazał, że lubi opisywać autodestrukcyjną rzeczywistość, bawiąc się metaforami i wytykając nam nasze błędy, które nieprzerwanie popełniamy. W Książce, której nigdy nie przeczytasz jest tego jeszcze więcej, jeszcze bardziej trafnie przedstawione i ta soczysta prawda uderza w nas na każdej stronie.

książka orzeł wiktor

W książce poznajemy losy Zenona i jego rodziny. Rodziny majętnej, która ma wszystko, a jednak każdemu czegoś brak. Nie brakuje tu alkoholu, używek, ale i dążenia do spełnienia swoich ambicji, do odnalezienia własnego ja. Wiele fragmentów z książki uderzyło we mnie osobiście. Czasem ktoś musi nam pewne rzeczy dosadnie zobrazować, byśmy dostrzegli, że nas to dotyczy i tu właśnie tak się stało.

Podoba mi się, że autor idzie swoją własną drogą. Jego styl jest prosty, aczkolwiek nie brak mu pazura i trafnych porównań. Sama kompozycja powieści, a nawet dobranie piosenek zostało doskonale przemyślane. Myślę, że każdy, kto weźmie tę pozycję do ręki, nie będzie żałował. Bo to ten rodzaj książki, który zostaje w naszej głowie na długo po lekturze. Pobudza chęć do dyskusji, skłania do refleksji nad podejmowanymi decyzjami, porusza naszą chęć ucieczki od strachu i bezradności. Książka tak bardzo pesymistyczna, a tak bardzo otwierająca oczy. Z pewnością sięgnę po kolejną pozycję autora.

TAGI
PODOBNE WPISY