Książki

Max Czornyj „Sezon drugi” – pokusa chciwości

Przez w dniu 20/01/2021

W ubiegłym roku przeżyłam literacką separację od książek Maxa Czornyja. Po znakomitym Grobie kolejne premiery przynosiły mi tylko rozczarowanie. Może to wynik przesytu lub spadku jakości, w każdym razie kolejne historie spod jego pióra mnie nie zachwycały. I tak weszłam w nowy rok i postanowiłam powrócić do jego powieści, a Sezon drugi stał się ku temu doskonałym argumentem. Nowy thriller Czornyja nie jest powiązany z żadną serią i ku mojemu zadowoleniu jego zawartość została ukryta pod zaledwie kilkoma zgrabnymi zdaniami z tyłu okładki. Zdecydowanie ten zabieg się udał. Nie miałam konkretnych oczekiwań i nie bawiłam się w porównania. Pochłonęłam książkę w kilka godzin i po prostu dobrze spędziłam z nią czas. W Sezonie drugim ważną rolę odgrywa walka o samego siebie napędzana niebotyczną sumą pieniędzy. Ale czy warto obnażyć się całkowicie tylko dla wygranej?

Tak jak wydawca zadecydował, tak ja również nie mam zamiaru streszczać Wam pokrótce fabuły. To, co warto wiedzieć, to fakt, że mamy do czynienia z niecodziennym rodzajem reality show, gdzie w pierwszym sezonie doszło do tragedii, a mimo to powstaje sezon drugi. Jesteśmy prowadzeni przez narracje pierwszoosobowe bohaterek, które do tego programu zostały wybrane. I tak z rozdziału na rozdział poznajemy wydarzenia z dwóch przestrzeni czasowych. Oprócz samego scenariusza programu, do książki przyciągają psychologiczne aspekty obu bohaterek. Naprawdę dało się poczuć ich emocje. Uwierzyłam w ich traumy, żałobę, czy wewnętrzny ból, a to sprawiło, że ciężko było mi odłożyć książkę, nim nie poznałam rozwiązania historii.

Czornyj doskonale rozplanował książkę. Krótkie rozdziały, dobrze chwytające cliffhangery, trafione budowanie napięcia bez specjalnego przeciągania wydarzeń. Mogłabym się przyczepić do niektórych utartych frazesów, promocji samego siebie w treści, lekko przeciągniętego zakończenia, ale przymykam na to oko, bo Sezon drugi łyknęłam jednym haustem i czytałam go z dużym zaciekawieniem. Do tego finał wypadł bardzo spójnie z całością, chociaż chyba podświadomie liczyłam na jednak nieco większy wstrząs.

Sezon drugi to kolejne wydawnictwo autora pod szyldem thrillera psychologicznego, które uważam za bardzo udane. Nie ma tu rozlewu krwi, ale za to ciekawie rozbudowane psychologicznie postacie pełne sekretów, ciekawa formuła reality show, z którym nie spotkałam się nigdy wcześniej, a przede wszystkim przekonujący styl autora, angażująca fabuła oraz cenna lekcja, że chciwość nie bez przyczyny jest jednym z grzechów głównych. Polecam książkę przede wszystkim kobietom, matkom i osobom, które są uzależnione od programów reality show. Myślę, że nie raz przetrzecie oczy ze zdumienia.


Wpis powstał w ramach współpracy z wydawnictwem Filia Mroczna Strona

TAGI
PODOBNE WPISY