Książki

Beata Biały „Hazardziści. Gra o życie” – kasyno zawsze wygrywa

Przez w dniu 25/02/2021

Hazard jest jak kaganiec, który nieświadomie pozwalasz sobie założyć, a potem sam go nie zdejmiesz mimo, iż będzie uwierał, wbijał się w skórę, osłabiał, aż zniszczy Ciebie i Twoje życie. Książka Beaty Biały Hazardziści. Gra o życie to nie tylko doskonały reportaż, ale to również szczegółowa analiza postępowania ludzi, którzy weszli w świat dużych pieniędzy, adrenaliny, a przede wszystkim doświadczyli zatracenia, z którego najczęściej nie sposób się wyrwać. Mocny, konkretny przekaz, książka ku przestrodze, reportaż uświadamiający i poruszający, bo uzależnienie od grania jest jak tykająca bomba, która gdy wybuchnie rani uzależnionego, ale i wszystkich w jego otoczeniu.

Beata Biały w swoim reportażu w pierwszej kolejności postawiła na wywiady z ludźmi, którzy wiele lat spędzili na graniu, tracąc majątki, bliskich, samych siebie. Historie wstrząsają i skłaniają do refleksji, a w moim przypadku działały jak porażenie prądem. Częste przekonanie o tym, że mnie to nie spotka, mają się nijak do rzeczywistości i autorka bardzo mocno to uwypukliła.

Oprócz rozmów z osobami uzależnionymi, rodzinami takich osób, byłą krupierką, czy właścicielem kasyna, bardzo ciekawie wypadają wywiady z ludźmi specjalizującymi się w terapii uzależnień od hazardu. W ten sposób możemy poznać, na czym polega psychologia kasyna, jak działa psychika hazardzisty, jak wygląda proces wychodzenia z nałogu. „Hazard to przedłużające się oczekiwanie na wygraną”, ale to przede wszystkim zastrzyk adrenaliny, poczucie wyróżnienia i elitarności. Emocje przejmują kontrolę nad rozsądkiem i to jest najbardziej przerażające.

Hazardziści. Gra o życie to książka dobrze skrojona, ciekawie napisana, pełna wiedzy, której czasami na próżno szukać w internecie. Dla mnie była jak wielki wykrzyknik, zdecydowanie otworzyła oczy i pomimo zaciekawienia tematem kasyn, jednak wolę pozostać przed ich drzwiami.


Wpis powstał w ramach współpracy z wydawnictwem W.A.B.

TAGI
PODOBNE WPISY