Książki

Adrian Bednarek „Zapomniany” – poczuj głód

Przez w dniu 27/10/2021

Czy pamiętacie moment, w którym byliście naprawdę głodni? Brzuch zaciśnięty, pomrukujący, błagający o choćby kęs. Nudności, brak śliny w ustach, zawroty głowy, który doprowadzają do obłędu. Zapewne zrobilibyście wszystko, aby tylko poczuć się lepiej. Ale nagle okazuje się, że nie możecie. Nie ma jedzenia, nie ma wody, pozostaje tylko nadzieja. O takim głodzie i ogromnym pragnieniu przetrwania postanowił opowiedzieć Adrian Bednarek w swojej najnowszej książce Zapomniany. Autor tym razem pokazał, że człowiek potrafi być naprawdę silny pomimo trudnych warunków, w jakich się znalazł. I przy tym doskonale zobrazował to, jakie przez to zachodzą zmiany w umyśle osoby zniewolonej. Poznajcie Patryka i jego historię.

Zapomniany to historia prowadzona dwutorowo. Z jednej strony obserwujemy Patryka, który razem ze swoim najlepszym przyjacielem Jędrkiem mając osiemnaście lat, bawią się w Łowy. Dla nich to rozrywka, sposób na wykorzystywanie dziewcząt, oby tylko zaliczyć na bacząc na konsekwencje. Z drugiej strony czytamy o głównym bohaterze, który nie wiedząc czemu, gdzie i przez kogo zostaje zamknięty w zatęchłym pomieszczeniu, a jego porywacz dba jedynie o podstawowe rzeczy, aby jego niewolnik przetrwał. Mijają dni, miesiące, lata. Jednak nagle oprawca przestaje przychodzić. I Patryk zaczyna tracić nadzieję, aż niespodziewanie w jego lochu pojawiają się ludzie.

Bednarek po raz kolejny zmierzył się z ludzką psychiką. Tym razem postawioną w sytuacji zniewolenia. Główny bohater walcząc o każdy dzień, zatracał się we wspomnieniach. W zamknięciu zostajemy sami ze swoimi myślami. Przypominamy sobie o swoich grzechach, decyzjach, próbujemy ocenić, czy los, który nas spotkał, wynika z popełnianych przez nas błędów. Autor doskonale pokazał obłęd, wewnętrzne wyniszczenie i głód. To właśnie ten ogromny wręcz głód w pewnym momencie przejmuje całkowitą władzę nad bohaterem, ale i nad czytelnikiem. Te momenty w książce naprawdę zaciskały mi gardło. Pragnęłam pomóc Patrykowi i ulżyć w cierpieniu. Sama zaczynałam odczuwać ssanie w żołądku, bałam się przełykać ślinę. Czułam te wszystkie emocje i ten ból istnienia w beznadziei, w jakiej on się znalazł. Bednarek nie oszczędzał opisów, które uderzały we mnie ze zdwojoną siłą.

Oprócz samego bałaganu w głowie, jakie czyni zamknięcie, nie zabrakło też elementów zezwierzęcenia, powrotu do pierwotnych instynktów. Od razu przypomniało mi to wszystkie sprawy kryminalne związane z przetrzymywanymi ofiarami, które musiały nauczyć się żyć w zamknięciu, by potem na zewnątrz, znowu uczyć się być człowiekiem. Zapomniany pod względem psychologicznym doskonale to tłumaczy, a plastyczność opisów autora jeszcze bardziej to uwypukla. Ale w powieści doświadczamy nie tylko zniewolenia. To również opowieść o ludziach pełnych zła, o nadziejach i ludzkiej naiwności. Nie zabrakło również świata youtubowego, który obecnie wiedzie prym pod względem popularności u młodych ludzi. To wszystko czyni tę książkę nieodkładalną i pełną ścierających się emocji.

Zapomniany to powieść wielowymiarowa, pełna mroku, napięcia i pragnień. To rasowy thriller psychologiczny o ludziach, którzy zapominają o innych, zapominają o sobie, by na końcu sami zostać zapomnianymi. Ta książka nauczy was doceniać każdy przełykany kęs, bo nigdy nie wiecie, czy ktoś nie postanowi wam tej wolności odczuwania sytości odebrać.


Wpis powstał w ramach współpracy z wydawnictwem Zaczytani

TAGI
PODOBNE WPISY