Książki

Marcin Piotrowski „Wszystkie martwe sny” – moralność nie istnieje

Przez w dniu 17/11/2021

Zastanawialiście się kiedyś, jak smakuje ludzkie mięso? Może bliżej mu do delikatnego kurczaka, a może jest bardziej wyrafinowane jak dobrej jakości wołowina? Czy ciekawość ma w tym wypadku szansę wygrać z moralnością? Na te pytania znajdziecie sporo odpowiedzi w zbiorze opowiadań Marcina Piotrowskiego Wszystkie martwe sny. Autor serwuje tutaj historie brutalne, bezlitosne i soczyste niczym świeżo obrana pomarańcza. Tylko u niego zamiast soku obficie leje się krew i to w ilościach, których nie powstydziłby się sam Tarantino. Nie ma tutaj taryfy ulgowej, nie ma miejsca na nudę, to totalna jazda bez trzymanki przez ludzkie deprawacje, kompletną degenerację jednostek, jak i kapitalny czarny humor, który wybornie spina każdą przedstawioną opowieść. Jeśli chcecie wiedzieć, jak smakuje ekstrema z górnej półki, to wbijcie zęby we Wszystkie martwe sny. Nie pożałujecie!

To, co urzeka najbardziej w tym zbiorze to pomysłowość. Nie ma tu podobnych historii, autor umiejętnie porusza się po różnych płaszczyznach, dając nam obraz plugawy, zdegenerowany, niestroniący od kanibalizmu oraz srogo wykręconych scen seksu wyciągniętych z filmów snuff. Wszystko opisane w obrazowy, plastyczny sposób z makabrą przedstawioną niezwykle kreatywnie. Piotrowski przekracza granice, łamie zasady, uderza przerażającymi emocjami między zwoje mózgowe niczym wyborowy strzelec. Tam jest wszystko, co fan horrorów ekstremalnych chce doświadczać w takiej literaturze. Wierzcie mi, te trzynaście opowiadań da wam lepszy skok adrenaliny niż przejażdżka na najwyższym rollercoasterze na świecie.

Ogólnie wszystkie historie wywołały u mnie nieskrywaną radość i te bardziej realne, jak i te nieco skręcające w chorą fantazję. Ale szczególnie ujęły mnie Światła, kamera…, gdzie poznacie najwyższą ligę podziemnego porno, Urodzinowy wyjazd, opowiadający o męskim wypadzie w wyjątkowe miejsca pełne nietypowych smaków i doznań, Łowca będący w moim odczuciu ciekawą i bardziej brutalną interpretacją wiedźmina oraz Ludzkie śmieci ukazujące odstręczający seks i uroki rynsztokowej narkomanii. Jeśli chcecie sprawdzić, czy ekstrema jest dla was, to Wszystkie martwe sny będą najlepszym egzaminem waszej wytrzymałości.


Wpis powstał w ramach współpracy z wydawnictwem Dom Horroru

TAGI
PODOBNE WPISY