Książki

Szymon Majcherowicz „Otwieram oczy” – trauma człowieka zwykłego

Przez w dniu 13/11/2021

Trauma. Czyni nas bezradnymi. Pobudza urojone winy. Popycha nas w odmęt szaleństwa, by zmusić do walki. Nie daje wytchnienia, nim nie wyciśnie z nas resztek bólu. O takich straumatyzowanych osobowościach postanowił opowiedzieć Szymon Majcherowicz w swojej debiutanckiej antologii opowiadań Otwieram oczy. W czterech opowiadaniach autor zagłębia się w ludzką psychikę, pokazuje jak plamy doświadczeń rozlewają się i nie mogą znaleźć ujścia, by w końcu przejąć kontrolę nad ofiarą swoich działań. Była to dla mnie lektura trudna, pełna niedomówień, która wysysała ze mnie spokój i wpędzała w otchłań rozważań o ludzkiej bezradności.

Majcherowicz operuje obrazami pełnymi symboliki, ocierającymi się o ohydę i najgorsze ludzkie koszmary. W snutych opowieściach zatracamy się w odrealnionych wizjach, nie odróżniając jawy od snu. Im dalej tym barwne, metaforyczne zdania dusiły moje poczucie zrozumienia. Czułam się bezwładna, osamotniona i zaczynałam wracać do własnych traum, a rany na nowo krwawiły. Dawno żadna proza tak bardzo mnie nie poturbowała emocjonalnie. Dopiero stawiam nieśmiałe kroki w weird fiction, jeszcze nie wiem, czy to do końca mój świat, czy ten rodzaj grozy mój umysł rejestruje prawidłowo. Ale jedno jest pewne, że lektura tej antologii zmiażdżyła mnie psychicznie, a złapanie kilku głębszych oddechów nadal sprawia nieopisany ból.

Nie można odmówić autorowi talentu do snucia opowieści ciekawych, z mrocznym i ociekającym emocjami tłem. Doceniam jego bogactwo językowe, kulturę słowa, barwność porównań, które przewijały się przed moimi oczami jak namacalne klisze. Momentami wkradał się chaos, niektóre wywody wytrącały moją uwagę, ale jedno jest pewne, że muszę przetrawić te doświadczenia, by moje kolejne kroki w tym gatunku literatury były już bardziej zuchwałe. A jeśli wy lubicie zatracać się w ludzkim psyche, sięgnijcie po Otwieram oczy i odważcie się, spojrzeć szerszym kątem.


Wpis powstał w ramach współpracy z Wydawnictwem IX

TAGI
PODOBNE WPISY