Książki

Maciej Szymczak „Seryjni.pl” – co nas fascynuje w seryjnych mordercach

Przez w dniu 03/12/2021

Dlaczego lubicie czytać o seryjnych mordercach? W moim przypadku wynika to z fascynacji ich psychiką, skrzywieniami powstałymi z traum, urazów lub ze zła, które zrodziło się czasami bez dodatkowych bodźców. Seryjni mordercy szokują, budzą strach, a za sprawą literatury nie dają o sobie zapomnieć. Wielu przelało krew niewinnych, wielu nie widziało w swoich poczynaniach pierwiastka krzywdy, wielu nigdy nie okazało skruchy. Maciej Szymczak w swoim zbiorze opowiadań Seryjni.pl porusza się pomiędzy znanymi nazwiskami, tworząc na ich kanwie własne historie będące koktajlem brutalności, grozy, a nawet rozpaczy. Autor bawi się formą, odurzając czytelnika mocnymi kliszami, pobudzając do refleksji i uwypuklając okrucieństwo, o którym kiedyś było głośno w gazetach. Lektura mocna, dosadna i zdecydowanie dla fanów tematyki. Macie odwagę ją poznać?

W Seryjni.pl fikcja miesza się z faktami, a wszystko to napisane jest językiem przystępnym, sugestywnym, dopracowanym. Autor ma doskonały warsztat, dba o kulturę słowa i z przyjemnością przeczytałabym jego pełną powieść pozbawioną inspiracji. W ośmiu opowiadaniach możemy doświadczyć działań lub ich wpływu na innych takich morderców m.in. jak Karol Kot, Karl Denke, Edmund Kolanowski, Bogdan Arnold czy Joachim Knychała. Nie ukrywam, że nie wszystkie opowiadania trafiły w moje gusta. O ile autor starał się stworzyć coś kreatywnego, ze świeżym podejściem, tak w przypadku choćby Karola Kota było to trochę, jak zbiór najmocniejszych fragmentów z reportażu w pigułce. Tak samo temat Kolanowskiego jest dość mocno wyeksploatowany w literaturze i z chęcią przeczytałabym o kimś zupełnie innym. Jednak to tylko moje odczucia, dlatego nie zdziwię się jak te opowiadania odnajdą swoją zwolenników.

Moim zdecydowanym faworytem zbioru Seryjni.pl jest Władca Much nawiązujący do Bogdana Arnolda, gdzie poznajemy jego historię oczami podcastera kryminalnego zafascynowanego jego osobą, który odwiedza mieszkanie seryjniaka. Ciekawe opisy, mocny skręt w weird fiction, kadry, które powodują dreszcze na plecach. Znakomite opowiadanie. Szymczakowi nie można odmówić talentu do budowania klimatu, do przekazywania emocji i ciekawie przedstawionych elementów brutalnych. Zbiór spodoba się z pewnością czytelnikom lubujących się w historiach o mordercach, którzy nie boją się okrutnych scen i przytłaczającej atmosfery śmierci, której tutaj zdecydowanie nie brakuje.


Wpis powstał w ramach współpracy z wydawnictwem Phantom Books

TAGI
PODOBNE WPISY