Kino

Wcielenie – ukłon w stronę włoskiego giallo

Przez w dniu 14/12/2021

Ostatnio obejrzałam film Wcielenie w reżyserii Jamesa Wana, twórcy takich filmów jak Piła czy Obecność. Opowiada on historię Madison (w tej roli Anabelle Wallis, której rozpoznawalność dał serial Dynastia Tudorów), która doświadcza wizji makabrycznych morderstw. Jej paranoja pogłębia się, gdy odkrywa, że dzieją się one w rzeczywistości.

Wcielenie to horror na pograniczu jawy i snu, będący ukłonem w stronę włoskiego giallo, z estetyką campową, wypełniony gore na wysokim poziomie. Klimat kiczu znany z lat 80 wyczuwa się na każdym kroku, ale jest to podane w bardzo zjadliwej i satysfakcjonującej formie.

Urzekły mi efekty specjalnie, muzyka elektroniczna dobrana w punkt, czy praca kamery, która nadaje tempa mocniejszym scenom, a szczególnie widoki z lotu ptaka. Reżyser bawi się kolorem i światłem, sceny walk są groteskowe, przez co bardziej bawią, niż straszą, ale dla mnie to wypada na plus przy całym założeniu Wana do koncepcji tego filmu.

Ja na seansie bawiłam się świetnie, byłam pod wrażeniem samego antagonisty, który hipnotyzował mnie do samego końca. A finał myślę, że niejednego zaskoczy. Polecam ten horror wszystkim fanom klimatu lat osiemdziesiątych, dużej ilości krwi i makabry oraz tym, którzy patrzą tęsknym okiem za starym włoskim kinem grozy. Nie zawiedziecie się!

Wcielenie jest już dostępne na DVD i może to być idealny prezent pod choinkę dla horrorowego świra.

TAGI
PODOBNE WPISY